Archive

Initiativ till initiativ

Apr 10, 2005

F! Det synes vara l‰tt starta upp ett eget politiskt initiativ som F!. Man samlar ihop nÂgra likasinnade m‰nniskor, skriver ett manifest, leker med en logotyp i Word, och ringer media. Det borde fler m‰nniskor gˆra, faktiskt. H‰rmed nÂgra fˆrslag:

F. Som F!, men med en mer nykter analys av frÂgan, utan skattefuskare eller sjukskrivna i styrelse, och med lˆftet att endast anv‰nda demokratiska metoder. Analysen skulle fˆrsˆka svara p varfˆr regeringens policy har fˆrs‰mrat lˆneskillnaderna mellan kvinnor och m‰n i j‰mfˆrelse med resten av Europa och USA, och varfˆr det finns mycket f‰rre kvinnliga VDar i Sverige ‰n i USA (1.5% mot 11%). Analysen skulle Âtminstone ifrÂgas‰tta om man behˆver mer av regeringens policy, eller kanske mindre.

F. skulle ocks pÂst att de flesta av v‰rldens kvinnor inte ‰r svenska, och om man vill hj‰lpa s mÂnga kvinnor som mˆjligt skulle man kunna gˆra det genom policy som fˆrsˆker gˆra U-l‰nder rikare s snabbt som mˆjligt, s att kvinnorna d‰r fÂr tillgÂng till egna resurser. Att det ocks betyder att m‰n blir rikare skulle inte vara ett problem, d‰rfˆr att F. tycker att m‰n ‰r helt okej, och att de flesta inte îvÂldtar kvinnor och flickorî eller îuts‰tter dagligen kvinnor fˆr vÂld.î

F? Som F., men riktad till feministnyfikna. Manifestet heter îFeminism for Dummiesî och de gˆr reklam p TV under pauserna i hockeymatcher. De skulle fˆrsˆka ber‰tta fˆr m‰n varfˆr de ocks borde vara feminister: Inte bara d‰rfˆr att ungef‰r 50% av deras ‰ttlingar kommer att vara kvinnor, men ocks d‰rfˆr att det betyder att samh‰llet kan utvecklas mycket mer effektivt, vilket ‰r bra fˆr alla. F? skulle ocks fˆrsˆka ˆvertyga m‰n om att vara feminist inte betyder att t‰nka som Schyman.

PFFT! Riktat till anti-feministerna, sÂklart. Skulle fˆresl samma policy som F! men med motiveringen att det hindrar kvinnor.

YF; Jag t‰nker faktiskt starta upp detta initiativ. IdÈen ‰r att fokusera p att fr‰mja och skydda yttrandefriheten p ett fˆljdriktigt s‰tt h‰r i Sverige. Det betyder att vara emot PUL som den ser ut nu, mot en bred tolkning av lagen mot hets mot folkgrupp, mot den otroligt dumma lagen betr‰ffande cookies, mot lagen som brottsfˆrklarar omodererade kommentarer, och mot lagar som kr‰nker yttrandefriheten bara d‰rfˆr att det underl‰ttar till‰mpningen av andra lagar ó vilket skulle h‰nda med maskeringsfˆrbudet, till exempel.

Motivering ‰r att fˆrst‰rka samh‰llet genom fri debatt. Men det ‰r ju inte en slump att YF;s syfte motsvarar till vad jag anser ‰r bloggarnas egen fˆrdel: R‰tt att uttala vad man tycker ‰r sant, ‰ven om andra tycker det ‰r pinsamt.

Fˆr att YF; ska lyckas, ‰r det viktigt att det inte blir ett hˆger- eller v‰nsterprojekt. ƒven om yttrandefriheten upptar en del av Frihetsfrontens manifest, skulle YF; inte befatta sig med de ekonomiska slutsatserna och inte heller frÂgor kring copyright eller ‰gande av IP. YF; skulle snarare vara en Svensk version av ACLU (American Civil Liberties Union), som k‰mpar fˆr yttrandefrihet och religionsfrihet (och frihet frÂn religion). I USA ‰r ACLU regelbundet demoniserat av hˆgern; detta borde fˆrs‰kra dem p v‰nstern att YF; inte ‰r en nyliberal komplott fˆr att ytterligare dela upp deras rˆst ‰nnu mer ‰n Schymans initiativ.